Storczyki – Orchidee – uprawa orchidei

Storczyki – Orchidea Orchidaceae są bardzo popularne w aranżacji i dekoracji domów, biur a także lokali usługowych jak hotele, restauracje.

Pisząc o hodowli storczyka należy zacząć od tematu podlewania co jest istotne przy hodowli wszystkich kwiatów ozdobnych. W przypadku storczyka jest to bardzo ważne ponieważ orchidee nie lubią zbyt obfitego podlewania. Za częste nawadnianie doprowadzi do przegnicia układu korzeniowego. Orchidee można nawadniać rankiem tak, aby gleba znajdująca się w donicy mogła wychnąć – to dodatkowo uchroni system korzeniowy przed przegniciem. Donice ceramiczne , które maj a dziurki można z podstawek odlać wodę z kiedy ta przesączy się poprzez ziemię. Jeżeli hodujemy rośliny w osłonkach wodę też powinno się odlewać. Zatem warto kupując doniczke warto wybrać taką, która będzie łatwo się wyjmowała z osłonki.
Najlepiej jest stosować do podlewania strowczyków wodę destylowaną, przegotowaną a jeżeli tak zwaną kranówkę to jedynie odstaną.

Oświetlenie to następny istotny szczegół pielęgnacji storczyka. Storczyki lubią dobrze naświetlone miejsca, niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, ażeby nie stały w bezpośrednich promieniach słonecznych. W innym przypadku storczyk szybko ulegnie sparzeniu słonecznemu.

Przy  hodowli orchidei powinno się zapewnić orchideom właściwych składników odżywczych.  Oczywiście chodzi tu o nawożenie. Storczyków nie powinno się nawozić zwykłymi lub uniwersalnymi nawozami. Najlepiej jest do tego celu zakupić nawóz przeznaczony do stroczyków. Zapewne w każdej kwiaciarni, sklepie ogrodniczym z pewnością kupimy odpowiedni nawóz. Storczyki są delikatnymi kwiatami i jeżeli długo cieszyć swoim pięknem trzeba stosować się do ściśle określonego nawożenia a w szczególności nie można zwiększać dawkowania.

Niestety czasami możemy spotkać się  z pasożytami oraz chorobami storczyków. Mimo, że będziemy prawidłowo nawozić, podlewać  to mogą pojawić się choroby grzybowe, przędziorki i inne szkodniki. Powinno się co pewien czas przyjrzeć się roślinie, aby zawczasu wykryć niebezpieczeństwo. Potrzebną przy hodowli wiedzę oraz ciekawe informacje ze świata storczyków  można uzyskać na forach i grupach tematycznych. Wystarczy przeszukując