Bitcoin Gold

Bitcoin Gold, kryptowaluta, która powstała 25 października 2017 roku w wyniku hard forka Bitcoina.Do podziału sieci bitcoina, będącego zarazem początkiem niezależnego łańcucha Bitcoin Gold doszło 24 października 2017 r., na wysokości bloku nr 491407. Każdy z posiadaczy bitcoina w momencie nastąpienia podziału sieci ma prawo do uzyskania Bitcoin Gold w stosunku 1:1. Po wyodrębnieniu sieci BTG, twórcy wykopali 800 bloków transakcyjnych, zyskując tym samym 100 tys. jednostek BTG, co jest jednym z głównych przedmiotów krytyki projektu.

Bitcoin Gold, dzięki zmodyfikowanemu algorytmowi kryptograficznemu może być efektywnie kopany za pomocą układów GPU (kart graficznych), nie zaś specjalistycznych, dedykowanych układów ASIC, jak ma to miejsce w przypadku m.in. BTC i BCH. Bitcoin Gold, podobnie jak bitcoin (BTC) oraz Bitcoin Cash (BCH) jest kryptowalutą o ograniczonej maksymalnej podaży, wynoszącej 21 mln jednostek.

Średni czas bloku (ang. block time) BTG wynosi – podobnie jak w bitcoinie – 10 minut, zaś nagroda za blok (ang. block reward) dla górników to obecnie 12.5 BTG, aż do momentu nastania halvingu (ok. 2020 r.), kiedy to wynagrodzenie minerów zostanie zmniejszone o połowę (6,25 BTG).

 

 Podstawowym portfelem BTG jest oficjalny wallet full-node (pobierający i synchronizujący na komputerze całą historię sieci blockchain) Bitcoin Gold Core Wallet, dostępny na systemy Windows, MacOS oraz Linux.

BTG jest obsługiwany również przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) takie jak Ledger (Nano S, Blue) oraz Trezor (One, Model T).

Bitcoin Gold jest notowany na 34 giełdach kryptowalut.