Rozmówki online, czyli jak nie dać się zrobić w konia za granicą.

Nadchodzi czas wakacji, coraz więcej osób wyjeżdża za granicę, coraz częściej w egzotyczne miejsca. Dobrym pomysłem jest więc poznać przynajmniej podstawowe zwroty w języku kraju, do którego się udajemy. W większości przypadków zdecydowanie ułatwi nam to życie. Lista korzyści jest naprawdę długa. Zaczynając od spraw oczywistych, jak możliwość zapytania o drogę, wynegocjowania lepszej ceny na targu, aż po możliwość poznania lokalnej kultury.
No dobrze, zapytacie zaraz – jak mam nauczyć się języka hiszpańskiego gdy jadę na dwutygodniowy urlop do Hiszpanii, czy tureckiego gdy chcę udać się na krótki wyjazd do Turcji? Przecież nie zapiszę się rok wcześniej na kurs hiszpańskiego po to tylko by przez te dwa tygodnie nieco ułatwić sobie życie?
Oczywiście – każdy odpowie, że było by to nieuzasadnioną stratą czasu. Jednakże są inne sposoby na szybkie opanowanie podstaw języka. W krótkim czasie nie damy rady opanować gramatyki, czy rozbudowanego słownictwa ale przecież możemy skupić się na podstawowych zwrotach grzecznościowych, liczebnikach, kolorach, dniach tygodnia, pytaniu o drogę i o jedzenie. Nauczenie się tych właśnie zwrotów może nie sprawi, że będziemy mogli prowadzić w obcym języku dyskusje o polityce czy spierać się na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą ale z pewnością pomogą nam w załatwieniu najbardziej podstawowych spraw.

W tym miejscu z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju rozmówki i mini kursy, które skupiają się na przekazaniu czytelnikowi wąskiej, lecz często używanej listy słów w danym języku. Zwykle słowa podzielone są na grupy, co znacząco ułatwia szybkie odszukanie danego słowa. Tego rodzaju zasoby można naturalnie odnaleźć w internecie. Klasycznym przykładem rozmówek online jest serwis rozmowki. org. Oferuje on między innymi kurs Hiszpański Online, a także Francuski Online, Włoski Online oraz mini kursy kilku innych, mniej popularnych języków.

Organizacja nauki przewiduje opanowanie wyłącznie podstawowych wyrażeń, takich jak liczby, podstawowe zwroty grzecznościowe, pojęcia związane z określaniem godziny, dni tygodnia i miesięcy, kolorów oraz rozróżnianie rodzajów jedzenia. Poszczególne słówka pogrupowane są w grupy wyrażeń, każde słowo zawiera tłumaczenie oraz zapis fonetyczny. Autor zdecydował się na uproszczony zapis wymowy w języku polskim zakładając, że osoba korzystająca z  serwisu nie znajdzie czasu na zgłębianie tajników fonetyki.