Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Wedle najnowszych wiadomości, sprzedaż zobowiązań hipotecznych w ostatnim roku była wyższa, lecz powyżej 23 proc. z udzielonych zobowiązań stanowiły zobowiązania z dopłatą.

 

Jeśli do przemiany projektu Rodzina na Swoim dołączy się nadciągające spowolnienie ekonomiczne, wyższe żądania zakładane na kredytobiorców, zawirowania na światowych rynkach i non stop większe kłopoty krajowych deweloperów, to wniosek jest wyraźny: koszty mieszkań powinny schodzić w dół. Kred, w tym także Rodzina na Swoim, były wyznacznikiem cenotwórczym – taki stan prędko jednakże nie powróci.

 

Ostatni i najmocniej nie dający się przewidzieć element układanki to psychologia. Konsument myślący o zakupie nieruchomości ma utrudnioną sytuację i oczekuje na korzystniejsze czasy. Z kolei dla sprzedającego utrzymanie cen na dotychczasowych, znacznych poziomach będzie generowało koszty, bo chętnych do kupna nie będzie dużo.

 

Jeśli w nadchodzącym roku zabraknie jednej czwartej rynku pożyczek, a gospodarka naprawdę zahamuje, rynek musi zareagować. Kończą się elementy zwyższające koszty do wartości oderwanych od rzeczywistości.