Jak długo wytrzymują opony?

Zdaniem specjalistów z Michelin opony przechowywane w magazynie, w odpowiednich warunkach, starzeją się 17 razy wolniej niż podczas normalnej eksploatacji.

W handlu i wśród producentów, zasadniczo przyjęło się, że opony, które od daty produkcji są magazynowe przez okres nie dłuższy jak 3 lata można traktować jako nowe. Nie ma już takiej zgodności jeśli chodzi o przydatność opon używanych, pomijając oczywiście kwestię zużycia bieżnika.

W tym przypadku większość fachowców z branży doradza, aby pozbywać się opon, które mają więcej jak 10 lat, nawet jeśli ich stan zewnętrzny wydaje się zadawalający. Mieszanka, z której produkowane są opony, starzeje się bowiem i traci swoje właściwości.

Wraz z upływem lat mniej pewna jest także sama konstrukcja opony, co może skończyć się np. nagłym pęknięciem przy szybkiej jeździe.

Datę produkcji opony można łatwo sprawdzić odszukując numer DOT. Na jego końcu znajduje się trzy lub czterocyfrowy kod, zwykle w obwódce. Pierwsze dwie liczby oznaczają kolejny tydzień danego roku, a jedna lub dwie ostatnie rocznik.

Kup oponę z tego roku!