Biżuteria w internecie.

Sklepy internetowe z biżuterią unikatową , wykonaną od podstaw , lutowaną i obrabianą w zgodzie z technikami jubilerskimi są w mniejszości. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie to. Trzeba posiadać już pewne umiejętności i wiedzę, aby wykonać bransoletę z elementów srebrnych połączonych zawiasami lub kolczyki z zakutym kamieniem. Ktoś powie, to potrafią jubilerzy, my nie musimy. Oczywiście, ale czy w takim razie ktoś sprzedający kolczyki wykonane z kilku nawleczonych na linkę kamyków może mówić o sobie artysta?

Szczególnie rozbrajają mnie osoby sprzedające tzw. „składaki” czyli przedmioty wykonane z ogólnie dostępnych elementów i reklamujące swoje sklepy jako miejsca, gdzie można kupić rękodzieło . Faktycznie trzeba je ręcznie złożyć, ale przepraszam bardzo gdzie tu oryginalna twórczość? Tak naprawdę te kamyki i elementy można złożyć tylko w kilka powtarzalnych wzorów. No i mamy witryny pełne identycznych kolczyków, bransoletek czy wisiorków.

Kilka lat temu tego typu wyroby miały duże wzięcie. W sklepach pojawiły się kryształki dzięki którym, przy użyciu prostych elementów można było stworzyć kolczyki lub prostą naszyjnik Jednak rynek nasycił się już tego typu wyrobami Obecnie klienci mają znacznie większe oczekiwania. poszukują biżuterii autorskiej , która faktycznie nosi znamiona niepowtarzalnej. Nie jest łatwo sprostać takim wymaganiom.

Myślę, że zadając takie pytania dotyczące współczesnych, zaludniających Net , twórców biżuterii wkładam kij w mrowisko. Może niektórzy parafrazując słowa piosenki „śpiewać każdy może”, powiedzą „tworzyć każdy może”. Mam nadzieję, że czas i kupujący zweryfikują poziom przedstawianych w sklepach internetowych kolczyków, bransoletek czy naszyjników. Oby nie tylko cena , ale i jakość wykonanej biżuterii decydowała, że zechcemy ją mieć dla siebie.

Najczęściej w Necie wysoki poziom reprezentują jubilerzy, którzy przerzucili się na wyroby unikatowe, osiągające lepsze ceny na rynku. Produkcja masowa zalewająca nas z całego świata nie jest już tak atrakcyjna jak jeszcze niedawno.Mam nadzieję, że osoby wyrażające swoją wrażliwość poprzez tworzenie wyrobów biżuteryjnych będą się wzorować na najlepszych w branży i odnajdą własne techniki wzbogacające ich twórczość.